Izdots "Lielais Latvijas atlants"

Publicēšanas datums

16. maijs, 2024

Maija sākumā “Jāņa sēta” laidusi klajā jaunāko karšu krājums par visu Latvijas teritoriju – “Lielo Latvijas atlantu”. Gandrīz 400 lappušu biezajā atlantā visa valsts apskatāma mērogā 1:80 000. Atlanta viena no lielākajām vērtībām ir Latvijas teritorijas precīzais attēlojums. Detalizētākā mērogā 1:20 000 atlantā iekļauti 45 Latvijas pilsētu un divu ciemu plāni. Plānos attēlotās vietas atlasītas pēc apskates objektu koncentrācijas tajā.

Atlants ir “Jāņa sētas” kartogrāfu rūpīgs oriģināldarbs un uzņēmuma 30 gadu darbības laikā gūtās pieredzes un uzkrāto datu vainagojums. Tā izdošanu komentē “Jāņa sētas” valdes loceklis Mareks Kilups: “Desmitgades notikums kartogrāfijā! Nekas tāds nav bijis kopš iepriekšējā atlanta izdevuma 2012. gadā. Jāteic godīgi –  nebija viegli saņemties uz karšu grāmatas izdošanu, dzīvojot šajā digitālajā laikmetā. Tomēr esam ļoti priecīgi, ka saņēmāmies. Cerams, ka arī karšu lietotāji to novērtēs! Arī tiem, kas ikdienā nelietos šīs kartes – ļoti iesaku turēt tās pie rokas krīzes situācijai, kāda, mēs visi ceram, nekad nepienāks.”

Atlantā iekļauti vairāk nekā 100 000 vietvārdu. Līdzās lielāku apdzīvotu vietu nosaukumiem izdevumā atrodami arī vairāk nekā 55 000 mājvārdu. Izdevuma beigās ir apdzīvoto vietu meklētājs, kas ļaus atrast, kurā lappusē meklējami Pušmucāni vai Pinkas.

Latvijas apceļotājus iepriecinās bagātīgais dabas un kultūrvēsturisko objektu klāsts, kas attēlots atlanta kartēs. Tajā atrodama informācija par dižkokiem, alām, dižakmeņiem, pilskalniem, kapsētām, baznīcām un dažādiem citiem objektiem. Noderīga būs arī apkopotā pakalpojuma sniedzēju atrašanās vietu informācija – attēlotas naktsmītnes, ēstuves, degvielas uzpildes un elektrouzlādes stacijas un citi būtiski objekti. Atlantā īpaša vieta atvēlēta tūrisma ceļvedim, kas plašāk vēsta par Rīgas, Pierīgas, Kurzemes, Vidzemes, Latgales, Zemgales un Sēlijas ievērojamākajām apskates vietām.

Pārgājienu cienītājiem par prieku “Lielajā Latvijas atlantā” iekļauta Jūrtakas, Mežtakas, Ezertakas, Sv. Jēkaba ceļa un Zaļo dzelzceļu maršruti, savukārt laivotājiem atzīmēti piemērotie upju posmi.

Lielais Latvijas atlants tiek izdots 12 gadus pēc tam, kad iznāca iepriekšējais Latvijas atlants. Izdevums noderēs maršrutu plānotājiem, karšu entuziastiem, kā arī kā vērtīga ārkārtas gadījumu ekipējuma sastāvdaļa, noderot brīdī, kad pazūd iespējas tikt pie elektroniskajām kartēm. 

Atlantu var iegādāties www.kartes.lv