Jaunā Google Maps pakalpojumu politika

Publicēšanas datums

5. jūlijs, 2018

Šī gada 2. maijā lielākais globālais ģeotelpisko pakalpojumu sniedzējs Google 13 gadus pēc Google Maps palaišanas nāca klajā paziņojumu par jauno Google Maps Platform, kas aptver visus iepriekš pastāvējušos, kā arī jaunus servisus (API). Ja agrāk pastāvēja 18 atsevišķi karšu un datu servisi, tad tagad tie ietverti trīs pamatproduktos (Maps, Routes un Places). Līdz ar jaunās paaudzes Google Maps platformu tika paziņots par izmaiņām arī cenu politikā, kuras kļūs krietni augstākas. Tās stāsies spēkā 16. jūlijā (https://cloud.google.com/maps-platform/user-guide/pricing-changes/).

Kā min Google, jaunās cenu politikas mērķis ir tās vienkāršošana, aizstājot atšķirīgos Standard un Premium plānus. Jaunā politika paredz maksāšanu tikai par katru veikto pieprasījumu (pay-as-you go princips), nevis fiksētas summas maksāšanu par maksimāli pieļaujamo apjomu.

Google piedāvās bezmaksas pakalpojumus vērtībā līdz 200 ASV dolāriem mēnesī, kā arī iespēju neierobežoti izmantot pamatnes karti mobilajās lietotnēs un iegultā (embed) veidā. Savukārt par vairāk pieprasījumiem būs jāmaksā no noteiktā pakalpojuma veida un formas. Piemēram, ja dinamisko karšu bezmaksas apjoms līdz šim bija 25 000 pieprasījumu (ielāžu) dienā, tad tagad tas būs 28 000 mēnesī. Lielākiem klientiem cena par pieprasījumu atšķiras no kopējā pieprasījumu (call) skaita: tiem pārsniedzot 100 000, par katru pieprasījumu jāmaksā lētāk, savukārt, ja pieprasījumu skaits pārsniedz 500 000, par cenu jāvienojas individuāli. Neraugoties uz to, vai apjoms pārsniegs vai nepārsniegs 200 dolārus, lietotājiem ir jāreģistrē kredīt- vai debetkarte un rēķina rekvizīti. Tā kā cenas dažādiem produktiem variē, arī to kāpums ir ļoti atšķirīgs. Piemēram, ja iepriekš advancētā iegultā karte (Embed Advanced) maksāja 0,5 dolārus par 1000 pieprasījumiem (750 000 mēnesī bija bezmaksas limits), tad tagad cena sasniegs 14 dolārus par 1000 pieprasījumiem (bezmaksas limits tikai 14 000 mēnesī).

Daudzi ģeotelpisko risinājumu izstrādātāji ārzemēs pauduši bažas par savu spēju apmaksāt pieaugošos rēķinus un plāno mainīt ģeotelpisko pakalpojumu sniedzēju. Dažos projektos izmaksas no pašreizējiem 10 000 dolāriem gadā var nākotnē pārsniegt vairāk nekā 200 000 dolāru.

Latvijā līdzīgus ģeotelpiskos pakalpojumus – gan pamatkartes WMS servisu, gan citus datu servisus, kā piemēram, maršrutēšana, adrešu, vietu un objektu meklēšana nodrošina “Karšu izdevniecība Jāņa sēta” (www.kartes.lv).