Jauna Baltijas mēroga konference veltīta informācijas tehnoloģijām

Publicēšanas datums

18. februāris, 2020

Līdzšinējā “Latvijas ģeotelpiskās informācijas tehnoloģiju konference” šogad pārtop par “Baltijas ģeotelpiskās informācijas tehnoloģiju konferenci”, kļūstot par ietekmīgāko notikumu Baltijas valstīs, kas ir veltīts jaunajām tehnoloģijām kontekstā ar kartogrāfiju un ģeogrāfiju. Konferences centrālā tēma - kā ģeotelpisku risinājumu ieviešana organizāciju informācijas vadības sistēmās kāpina darba ražīgumu un efektivitāti - tiks papildināta ar plašu citu tēmu loku.

Baltijas ģeotelpiskās informācijas tehnoloģiju konferenci (BĢITK), kura šī gada 6. martā norisināsies LU Akadēmiskā centra Zinātņu mājā uz četrām skatuvēm, apmeklēs vairāk nekā 500 dalībnieku gan no Baltijas, gan citām Eiropas valstīm. Konferencē piedalīsies vairāk nekā 40 runātāju no 9 valstīm - visplašāk pārstāvot Latviju, Igauniju un Lietuvu. Tas būs lielākais nozares notikums reģionā, piesaistot izstrādātājus un lietotājus, entuziastus un topošos profesionāļus, politikas veidotājus un uzņēmumus, kas piedāvā, lieto vai meklē jaunus risinājumus. BĢITK ietvaros notiks arī State of the Map Baltics 2020 (SotM Baltics 2020), kas ir kā konference konferencē - īpaša OpenStreetMap (OSM) aktualitātēm veltīta skatuve.

ĢIT jau šobrīd ir mums visapkārt

Ģeotelpiskās informācijas tehnoloģijas (ĢIT) ir vārdu salikums, kas šodien visticamāk ir saprotams vien jomas profesionāļiem, lai gan ĢIT jau ilgāku laiku ir sastopamas mums visapkārt un katrs no mums tās lieto ikdienā. Populāru lietotņu piemēri, kas nav iedomājamas bez telpā un laikā iegūtiem datiem un to vizualizēšanas: Google Maps, maps.me, PokemonGO, Geocaching, Bolt, Trafi utt.

Līdzīgi kā individuāli lietotāji bauda dažādu lietotņu sniegtās priekšrocības, tā jau šobrīd  tādas lielas organizācijas kā Latvenergo, Latvijas valsts meži, Lauku atbalsta dienests, Sadales tīkli, Valsts mežu dienests iegulda līdzekļus informācijas sistēmu “ģeotelpiskošanā”, lai atvieglotu gan uzņēmuma darbības plānošanu, gan darbinieku ikdienas darbu, tādējādi kāpinot darba ražīgumu un palīdzot izvairīties no kļūdainiem lēmumiem un liekas rosības.

No kosmosa līdz radošām izklaidēm ar atvērtiem datiem

Lai arī konferencē visplašāk pārstāvētas būs prezentācijas, kas veltītas praktiskam biznesam un biznesa informācijas sistēmu pilnveidošanai, tomēr būs plaši pārstāvēts arī citu aizraujošu tēmu klāsts, kas liks aizdomāties par to, kādi interesanti risinājumi mūs sagaida tuvākā un tālākā nākotnē: Eiropas Kosmosa aģentūra (EKA) un inovatīvu kosmosa pakalpojumu attīstība; pagātnes kartēšana ar vēsturiskām fotogrāfijām un kultūrvēsturiskā mantojuma vietām; atvērti dati vai kodi un to koplietošana kā pamats veiksmīgai sabiedrības attīstībai; blīvi apdzīvotas teritorijas kā alternatīva pastāvošajām administratīvajām teritorijām; pilsētplānošana un pilsētas modelis; satiksmes negadījumu rekonstrukcija, izmantojot dronus, kameras un skenerus; attālā izpēte mežu ugunsgrēku novēršanā; ģeoinformātikas zinību loma mūsdienās; “dīvainās kartes” un “nepieradināti” ģeotelpisku datu pasniegšanas veidi utt.

Daži no runātājiem, kuru uzstāšanos varēsim redzēt konferencē: Alans Mastards, bijušais ASV vēstnieks un ilggadējs OpenStreetMap dalībnieks; Stefans Gustavsons Eiropas Kosmosa aģentūras Biznesa inkubācijas centru tīkla koordinators; Uģis Bisenieks, VARAM Elektroniskās pārvaldes departamenta direktors; Ivari Rannamaa, Tallinas pilsētplānošanas departamenta Ģeomātikas dienesta direktors; Augustīns Žemaitis, lietuviešu mantojuma ārzemēs pētnieks un kartētājs; Topi Tjukanovs, ĢIT entuziasts, “dīvaino karšu” un autors #30DayMapChallenge autors.

ĢIT uzrāviens biznesam

ĢIT iespējo gudrus risinājumus, kas ļauj gūt pilnīgāku ieskatu biznesa datos - vizualizēt, analizēt -, lai risinātu sarežģītas problēmas, kas ir saistītas ar dažādu objektu atrašanās vietu telpā un laikā, palīdzot uzņēmumiem pieņemt labākus lēmumus. Daži no atslēgas vārdiem un tēmām, kas tiks apskatītas: kartēšanas un ģeotelpisko funkcijas apvienošana ar tradicionāliem biznesa datiem; datu analīzes platformas, kas apvieno visus uzņēmuma datus; iekštelpu pozicionēšanas tehnoloģijas; instrumenti un lietotnes automatizētam procesa monitoringam; mašīnmācīšanās; platforma topogrāfiskās informācijas pārbaudei un pārvaldībai; datu pārvaldība mobilajos risinājumos.

“Digitālajā laikmetā informācijas tehnoloģiju infrastruktūra ir ne mazāk svarīga kā ceļu infrastruktūru. Ģeotelpiskās informācijas tehnoloģijas, jeb ļoti vienkāršojot – interaktīvas kartes, ir viens no šādiem infrastruktūras elementiem. Biznesam tas nozīmē vizuālu, efektīvu un strukturētu veidu, kā strādāt ar objektiem telpā un laikā. Konferencē būs iespējams vienuviet uzzināt par ļoti daudziem aktuāliem ĢIT projektiem un produktiem, un katram interesentam izdarīt izvēli par piemērotāko risinājumu savu vajadzību nodrošināšanai”, uzskata organizatoru pārstāvis Māris Kuzmins, LVM GEO vadītājs.

State of the Map Baltics 2020, jeb konference konferencē

SotM Baltics 2020 konference norisināsies BĢITK ietvaros kā īpaša skatuve, kas veltīta OpenStreetMap aktualitātēm. Īsais OSM skaidrojums - koprades projekts, kura mērķis ir visiem pieejama bezmaksas pasaules karte, kuru var papildināt un izmantot jebkurš lietotājs. Daži piemēri no lietotnēm, kuras izmanto OSM - maps.me un OsmAnd, PokemonGO un Minecraft Earth, kā arī Tesla, Wikipedia, Facebook, Geocaching. SotM sesijā tiks diskutēs par visu, kas saistīts ar OSM - kā OSM izmantot pārlūka vai mobilajā lietotnē, kā papildināt OSM ar informāciju par sev iemīļotajiem vietējiem veikaliem un lokāliem utt.

BĢITK organizatori un partneri

Konferenci organizē pārstāvji no katras Baltijas valsts - Igaunijas Ģeoinformātikas biedrība, Latvijas ĢIS biedrība, Lietuvas Kartogrāfijas biedrība - un State of the Map Baltics 2020, kas ir kā konference konferencē. BĢITK atbalsta: Zelta partneri - Autentica, CGI, Karšu izdevniecība Jāņa sēta, Latvijas valsts meži GEO, LMT, Mikrokods, QlikTech International, Topodati, Tartu Universitāte; Sudraba partneri - European Space Imaging, Here, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija; Bronzas partneris Visma un Ceļojumu partneris - Latvia Tours.